Aktuálně
Žiju :D

Obsahy rubrik
vanatrúúvod, co si pod pojmem vanatrú představuji, zařazení
trothvíra a její prvky, etika, rituály (blóty, sumbely), pojmy
vanirbohyně a bohové, domnělí Vanové, elfové, bytosti
seidmagie, šamanismus, čarování, duchové zvířat
wyrdruny (výroba, uchovávání, použití, léčení, talismany)
země, byliny, kameny, stromy, aromaterapie, afrodiziaka
ženská mystéria, Velká Matka, plodnost
laguzápisky z mé plavby životem
ceúvod, zdroje, organizační záležitosti

vanir

Domnělí Vanové

5. října 2011 v 19:20 | ce
Byggvir a Beyla - doprovázejí Freye a starají se o jeho sídlo, jsou spojeni se včelami a ječmenem, možná jsou elfy
Eir - léčitelka spojovaná jak s Vany tak s Frigg a valkýrami
Frodi - otec Njörda, střeží mír, zemi a prosperitu
Gerda - bohyně spojovaná se zahradnictvím a hospodářstvím, možná je obryní či trollkou
Gullveig - významná osobnost počátku sporu mezi Vany a Ásy, jak uvádí Völluspá:

21. Vím,jak první vražda v svět přišla,
když Gullveigu oštěp proklál,
když v Hárově síni ji ohněm sžehli,
třikrát sžehli, třikrát zrozenou,
znovu a opět - stále přec žije.
22. Heid ji zvali,
hostem kam přišla, prorockou vědmu,
vládnoucí kouzly, jež čarami mysl mátla,
žádoucí však vždy byla zlým ženám.

Herne - možný prapředek Vanů, ale také keltských bohů, nosí pochodeň a usedá do tureckého sedu, spojován bývá s jeleny a hady
Holda - vládne přírodním duchům a jezerům, spojována s čarodějnictvím odvádí duše mrtvých dětí
Idunna - stará se o jablka nesmrtelnosti, patří mezi Ásy, ale její původ může být mezi Vany, možná je totožná s Ostarou/Eostre
Nehelennia (Ellen, Elen) - je spojována s jídlem a loděmi, ochraňuje prosperitu a cestovatele za obchodem, mohla by být jednou z variant Nerthus, ale narozdíl od ní nosí odhalenou tvář
Síf - Thorova manželka se zlatými vlasy od skřítků je bohyní polí, obilí a úrody, je považována za věštkyni nebo prorokyni, mohla by patřit mezi Vany, jelikož její rodokmen nesmí být zmiňován, jak se píše v Gylfaginning III.
Sunna a Mani - jotunové (obři) spojovaní s cykly života
Ullr - válečník, civilizovaný lovec
Wayland - kovář, vrchní elf v blízkém vztahu s Freyem, oženil se s valkýrou a labutí paní

Skadi

5. října 2011 v 18:53 | ce
Skadi nebo také Skadhi bývá popisována jako bohyně-obryně-amazonka. V Introduction to Vanatru je zařazena mezi domnělé Vany. Je druhou manželkou Njörda, kterého si podle jeho čistých nohou (které ale přisuzovala Baldrovi) vybrala jako odškodnění poté, co rozzuřená smrtí svého otce vtrhla ozbrojená do Asgardu. Bydlí v Trymheimu v horách. Je spojená nejen s horami, ale i sněhem, zimou, lovem, vlčím vytím, divokou zvěří, predátory, sporty, nezávislostí žen. Dále také s divokostí jako takovou. Někdy bývá považována také za partnerku Odina, Wuldora/Ulla (Ullra), někteří autoři ji považují přímo za obdobu švédského a norského mužského boha Ullra.

Obětinami pro Skadi jsou vodka, hovězí, maso divoké zvěře. Její barvy jsou bílá, tmavě hnědá, dnem zřejmě úterý, runou isa, zvířaty vlci a divoká vysoká zvěř, atributem kopí a také sněžnice. Je patronkou žen zabývajících se bojovými uměními.

Nerthus

5. října 2011 v 11:33 | ce
Nerthus, také Hertha, Erce nebo Erde ("země"), je podle domněnek první manželkou Njörda a zároveň jeho setrou a matkou Freye a Freyi. Je svatá jako sám život, sídlí v Midgardu, tedy světě lidí. Je Matkou Zemí, bohyní plodnosti, půdy, deště, míru a úrody, její kult sahá zřejmě až do neolitu. Přímo o jejím jméně se dozvídáme ale až od římského autora Tacita, který píše:

"Všichni vespolek Nerthu, to jest Zemi matku ctí a myslí, že o záležitosti lidské se stará a národy se projíždí. Jest na jednom ostrově v moři posvátný háj a v něm vůz jí zasvěcený rouškou pokrytý, jenom knězi dovoleno jest dotýkati se ho, ten poznává, když bohyně uvnitř přítomna jest a vůz kravami tažený s velikou pokorou provází."

Na počest bohyně bývala vedena posvátná cesta a topeni muži v bažinách. Jejími barvami jsou bílá, tmavě modrá, hnědá, krvavě rudá, královské barvy a barvy země. Jejím dnem zřejmě sobota, runou pertho, zvířaty kráva, voli, dobytek, kanec, symboly loď, vůz, závěs či rouška, roh prosperity. Obětuje se jí silné černé pivo, zelenina. Lze ji uctít pobytem v přírodě, bylinkářstvím, sbíráním rostlin, výrobou pokrmů, čištěním parků a vhazováním přírodních obětin do vody. Při spojení s ní je vhodné používat masku nebo závěs přes obličej.

Njörd

5. října 2011 v 11:15 | ce
Njörd je bohem moře, ale také větru a ohně. Žije v Noatúnu, což znamená Loděnice. Je otcem Freye a Freyi. Umí utišit bouře na moři i ohně na zemi, je vykonavatelem míru. Pomáhá najít vnitřní klid a vlnu vlastního života. Je také bohem blahobytu, plodnosti, rybářů, námořních cest, mezinárodního obchodu, peněz, majetku a výměny darů. Je knězem obětí, jelikož se svými dětmi odchází jako rukojmí do Aasgardu. Lze jej uctít plavbou po vodě, rybařením, veslováním, jezením ryb a mořských plodů, cestováním za obchodem nebo krmením labutí a racků.

Jeho barvami jsou bílá, mořská zelená, zlatá a modrá, zvířaty ryby, mořské příšery a labuť, dnem zřejmě sobota a runou lagu. Mezi jeho atributy patří mušle, rybářský prut, loď, člun, obrys bosé nohy. Obětujeme mu šampaňské, plody moře, pivo, lososa i další ryby.

Přidávám recept na skvělého pangasia, který jsem získala při letošní plavbě po Ohři:
Naložíme pangasia na alespoň půl hodiny do dvou dcl červeného vína, okořeníme kořením na ryby, grilovacím kořením nebo česnekem a špetkou soli a ugrilujeme, můžeme přidat také trochu olivového nebo slunečnicového oleje, pepř, rozmarýn nebo citronovou kůru. Podáváme s chlebem a cherry rajčátky a plátkem citronu.

Frey

2. října 2011 v 16:16 | ce
Frey, Freyr nebo také Ing či Yngvi je bratrem a manželem Freyi, žije ve Skirnirsmalu v Alfheimu, je titulován Pán a zastupuje mužský element v průběhu rituálů plodnosti a kvalitní život. Patří k němu plodnost polí a hospodářských zvířat, dobrý sex, jídlo, domov, rodina, manželství, přátelé, zábava. Je také spojen s mírem a smířením s vlastní prací, s koexistencí s prostředím. Je také bohem deště, slunečního svitu, svrchované vlády.

Jeho zvířaty jsou kanec, kůň, jelen, dnem pátek, runami inguz a fehu, barvami zelená, hnědá, černá a zlatá, symboly vůz, meč, paroží, falus, zvonek a svazek pšenice. Měsícem jeho vlády je březen, který je také spojován s elfy. Uctívají jej zahradníci, bylinkářky, uklízeči parků, kuchaři, pracovníci s koňmi i vojáci. Je patronem jak mužů heterosexuálních, tak i homosexuálů.

Doplnění: Frey byl tedy falickou ikonou, zosobněním míru, prosperity a plodnosti. Jeho zženštilost a pasivní homosexualita jej spojuje s Terra Mater přes bohyni Nerthus, která (dle Puhvela) neodpovídá Njördovi.

Freya

1. října 2011 v 18:57 | ce
Freya či Freyja, titulovaná mj. Paní či Dísa Vanů (Vanadís), je nejvýznamnější bohyní Vanů. Žije v Asgardu ve Sessrúmniru ve Fólkvangru. Freya zřejmě přežije Ragnarök a má roli v utváření nového světa. Spojována se sexualitou, životem, krásou, radostí, manželstvím, čarodějnictvím a smrtí představuje mystéria magie, která je v jejím případě někdy považována za černou. Bývá také považována za bohyni praktikující magii seid, kterou měla naučit Odina, ale Freyja's Man píše, že o spojitosti Freyi se seid nejsou v původních pramenech žádné zmínky. Je patronkou věštců a proroků, ale také mstivé magie. Její kult byl zřejmě vzorem pro mnoho britských čarodějnických tradic.

Symbolem plodnosti, který Freya nosí je zlatý náhrdelník s jantarem, získala jej výměnou za soulož se čtyřmi trpaslíky. Obléká sokolí plášť a jezdí na voze taženém dvěma šedými kočkami. Má moc pohybovat se mezi všemi devíti světy. Jejími barvami jsou zelená, zlatá, bílá a červená (tmavá), zvířaty sokol, kočka, kůň, koza, prasnice a kanec Hildisvin. Její runou je fehu, dnem pátek a vhodnou obětinou ovoce, ječmen, med, sladkosti, pivo či vepřoivé maso. Freyina působnost se v mezilidských vztazích dotýká lásky, erotiky, vášně, arogance a chtíče, Freya vstupuje do lidských záležitostí spontánně a velmi často. Je mj. uctívána zahradníky, ptáčníky, básníky, pěvci, tanečníky a šperkaři.
 
 

Reklama