Aktuálně
Žiju :D

Obsahy rubrik
vanatrúúvod, co si pod pojmem vanatrú představuji, zařazení
trothvíra a její prvky, etika, rituály (blóty, sumbely), pojmy
vanirbohyně a bohové, domnělí Vanové, elfové, bytosti
seidmagie, šamanismus, čarování, duchové zvířat
wyrdruny (výroba, uchovávání, použití, léčení, talismany)
země, byliny, kameny, stromy, aromaterapie, afrodiziaka
ženská mystéria, Velká Matka, plodnost
laguzápisky z mé plavby životem
ceúvod, zdroje, organizační záležitosti

pertho

Spojení s panenkou

27. října 2011 v 16:15 | ce
I tady jsem se inspirovala jedním z menších rituálů či cvičení od Starhawk. Panenky jsou využitelné k mnoha různým věcem a nemusí to být vysloveně woodoo jehelníček nebo užití smutečních panenek z Guatemaly. Tento týden jsem v Brně pořídila panenku strachu. Jedná se o malou figurku, která se ukládá pod polštář a má zajistit pževzetí všech strachů a klidné spaní majitele. Když se ztratí, znamená to, že i strach se rozplynul.
Nyní ale k rituálnímu postupu, kterým lze kontaktovat jak svoji dětskou minulost, tak ale i vnitřní dítě. Pokud chcete vědět, jaký máte ke svému vnitřnímu dítěti vztah, existuje takový babský fígl, kdy sami na sobě pozorujete, jakým způsobem se postavíte k nějakému dítku, zda zůstanete stát a jen skloníte hlavu, zda si přidřepnete nebo třeba otočíte hlavu k zemi tak, že budete skoro vzhůru nohama. Tyto pozice, vzdálenosti a způsoby komunikace vašeho těla s dítětem jsou určující a intuitivně vysvětlitelné.
Pro rituál budeme potřebovat panenku nebo plyšovou hračku, ke které jsme si v dětství vypěstovaly vztah. Ta moje se jmenuje Jaina, je to panenka po tetě, které jsem udělala rastacopánky s barevným chemlonem, ostříhala ofinku, napíchla několik náušnic, namalovala nehty a potetovala záda. Pro tento rituál ale dostane jiné jméno.
Pakliže kráčíte po novějších stezkách, vytvořte kruh, orientujte oltář na jih a zapalte zelenou a modrou svíci. Poté co zapálíme svíce, vezmeme panenku a očistíme ji svým obvyklým způsobem (např. postříkáním slanou vodou). Promluvme k ní: "Dávám Ti jméno ..." místo teček uveďme jméno, kterým jsme sami sebe nazývaly v dětství. Nyní veďme s panenkou rozhovor, řekněme jí vše, co jsme jako malé chtěly slyšet ať již od rodičů nebo jiných bytostí ve svém okolí. Poslouchejme její reakce, veďme jakoby hru dvou hlasů, vnímejme, zda nám chce něco sdělit. Vizualizujme si čištění panenky jakožto sebe samé v dětství, zahalme jí přívětivou energií (např. bílým světlem, láskou) a nepřestávejme dokud nebude zářit. Nakonec ji polibme, oblečme (do bílého) a položme na oltář. Dokončeme rituál, zhasněme svíce a uzemněme se. Pokud jste tvořily kruh, nyní je na čase jej zrušit. Rituál lze opakovat kdykoliv podle potřeby či chuti.

Spojení s lůnem

21. října 2011 v 12:16 | ce
Jedná se o rituální postup vycházející z knihy Spiraldance od Starhawk, dianické wiccanky. Rituál se provádí v době menstruace a slouží k navázání kontaktu s vlastním lůnem. Wicca tradičně ustanovuje vytvořit kruh, orientovat oltář na jih a zapálit červenou svíci. Pro vanatru mohou být tyto pravidla trochu volnější, kruh se tvořit nemusí, orientace na světovou stranu může být intuitivní a svíce postačí i bílá. Je však nutno dodat, že wiccanské korespondence slouží k lepšímu naladění na budoucí děj rituálu, a tak je pro méně zkušené čarodějky lepší tyto symboly, jež správně nabudí mysl, použít.
Započněme tedy rituál: rozsviťme svíci a dejme si chvilku na uklidnění a uspořádání postupu, kterým budeme při rituálu procházet. Poté prostředníčkem levé ruky nanesme několik kapek své menstruační krve na svíci tak, aby na ni dosáhl i plamen.
Prociťme sílu a teplo prvků krve a ohně, uvědomme si, že krev je součástí našich životů. Přenesme obraz světla vycházejícího ze svíce před námi do našeho lůna, světlo je hřejivé, ale nespaluje ani nevytváří svetelné koule. Rozešleme světlo po celém těle skrze nohy až ke špičkám prstů, skrze hrudník až k rukám a hlavě.
Vnímejme vzniklý pocit a trochu jej utlumme, v klidu dokončeme rituál, nasliněnými prsty zhasněme svíci. Proveďme uzemnění, uvědomme si spojení našeho těla se zemí a s ochranou Velké Matky. V případě, že byl na počátku vytvořen kruh, nyní může být zrušen.

Mystéria krve - malba

17. října 2011 v 11:40 | ce
Krev, jak zajisté všichni víme, hýbe světy. Za germánů to byla obvyklá obětina. U Vlasáče jsem se dočetla, že slovo blót a blood mají úzkou souvislost. Mezi mystéria krve ve směrech orientujících se na ženskou spiritualitu rozhodně patří malba menstruační krví, rozšířená více v Americe a severozápadní Evropě, kde vznikají výstavy i knihy děl. Tohle bude trochu krvavé prádlo, takže slabé duše nechť se odeberou jinam.

Už je to přes rok a půl co jsem začla pracovat s menstruační krví jako rituálním a uměleckým nástrojem. Jednoduše mi připadalo nevhodné tuto posvátnou tekutinu, která promlouvá o mojí plodnosti, posílat nacucanou v tubičce vaty do odpadků. Jeden můj přítel si tehdy zapsal bohatě kreditově odměněný předmět Sex, gender a cosi, a jednoho dne mne přepadl s rozkazem, že od příště používám kalíšek. Už jsem o něm slyšela dříve na esoterických festivalech a od takových těch do Východu pomatených známých, jak je to super věc a nijak mne nezaujal. Když mi ale chlap vysvětlil, kolik hnijící vaty se mi cuckuje v děloze, najednou bylo 600,- (dnes 300,-) za kousek umělé hmoty, která nehrozí ani alergií ani toxickým šokem a je použitelná 10 let, částkou která mi stála za prubnutí. Odpovědí na častou otázku "jak tu krev získáváš" je tedy lososovej LadyCup S.

Neděje se, že bych malovala pokaždé, krev není skladovatelná nijak dlouho, ne vždy se zrovna cítím inspirovaně a někdy jí použiju jako obětinu radši než jako tvořivou sílu. Nějakou dobu zpět jsem svoje první obrázky věnovala dobročinné aukci na Jidášově plácku. Samozřejmě jsem se účastnila předchozí výstavy a vyslechla si šuškání typu "to je ona, ta co maluje svou vlastní krví" a pochvaly směřované na mojí odvahu a ekologicko-ekonomickou techniku. Řekla bych, že dnes jsou ony obrázky už silně proschlé, prohnědlé a mají popraskanou strukturu. Po zkušenostech mohu říci, že na plátně přecejen krev drží lépe než na papírových čtvrtkách. A je fajn jí kombinovat i s jinými technikami malby nebo třeba kresbou tužkou či suchým pastelem.

Ještě bych se ráda zmínila o špíně, kterou od nevím jakého období menstruační krev představuje a dělá tak z ženy špinavé stvoření. Tato představa sahá hluboko do minulosti když se podíváme třeba na kegare - koncept pošpinění v Japonsku. Osobně jsem ale přesvědčená, že Nerthus (Velká Matka chcete-li) krev jako špinavou rozhodně nevnímá. A sdílím Dínenino rozhořčení nad reklamami, které upozorňují svět, že v době menstruace žena prostě nutně musí skákat s padákem, běhat polonahá po louce, stavět se na hlavu a produkovat modrou tekutinu. To by bylo ale na kapitolu "jak ženy v tomto světě nejsou ženami", a do takového znechucujícího tématu se mi v zájmu zachování mého vnitřního blaha pouštět nechce.

Nakonec pár panenek pro inspiraci:
Tanečnice, Vzývání Měsíce, Vzývání Slunce, Země,
Trojná Bohyně, Derviš, Podzimní víla

Ženská mystéria

16. října 2011 v 13:53 | ce
Nedávno se kolem mne začlo shodovat několik okolností: nejprve jsem Iris půjčila Tantru a dozvěděla se, že jsem podle této knihy žena každým coulem, poté jsem byla přizvána do kruhu ženských mystérií PFi a začala jsem jen tak zběžně číst Starhawk a pořádně Bridu od Coelha v angličtině.

Obecně ze svých znalostí mohu zatím uvést jen několik poznatků, ke kterým mne vesměs zavedla Dínen, dianická wiccanka z Dávného Obyčeje. Existuje zde 5 základních ženských mystérií patronovaných pěti bohyněmi. Nedalo mi to, abych nezkusila k jednotlivým obdobím přiřadit bohyně germánského panteonu nezávisle na významu těch řeckých:

zrození - Létó / Síf
menarché (1. menstruace) - Persefoné / Freya
porod - Gaia / Nerthus
menopauza - Héra / Frigg
smrt - Hekaté / Hel

Ženská setkání se provádějí většinou při esbatech, tedy oslavách úplňků nebo i jiných fází Luny. Sedí se v kruhu tzv. Moonwatch od nejmladší po nejstarší. V těchto kruzích krom rituálů mohou probíhat meditace, zpěv, tance včetně břišního a spirálového, šití a vyšívání či výroba různých magických artefaktů jako třeba menstruačního náhrdelníku. Mystéria, se kterými jsem byla zběžně seznámena se dotýkala více keltských a řeckých bohů než germánských, takže mezi artefakty patřily třeba i druidské hadí vejce, cerridvenin lektvar či artemidin pás a nejvíce uctívanou bohyní byla Eurynomé.

Ženy

30. září 2011 v 20:09 | ce
Ve staroseverské společnosti existovala velmi silná úcta k ženám, jelikož byly nositelkami plodnosti a někdy i věšteckých schopností. Rodičkou celého germánského etnika byla Velká Matka Země, jejíž obraz vidíme již v neolitické době. Mezi původními místními božstvy převažovala božstva ženská. Ženy provázely své muže na posledních cestách a umíraly při spalování či pohřbívání jejich těl (rituál oběti vdovy). Vedle mužského kultu silného a statečného bojovníka zde tedy byl velmi podstatný ženský kult plodnosti.

Ženské bohyně a bytosti provázely člověka od narození až do zásvětní říše. Byly jimi například Norny, jež všem tkaly osud. Nerthus, Síf či Freya, které přinášely plodnost i divokou lásku. Nebo valkýry, panenské rusovlásky, které odváděly bojovníky do Valhally. Freya si některé z bojovníků odvedla do své říše. Rán byla bohyní, jež chytala utopence do sítí a pomáhala jim sestoupit do zásvětí. A samozřejmě mezi významné ženské postavy patří také Hel, bohyně podsvětí.

"Vypravuje se, že mnohá vojska porážce již nachýlená a kolísavá od žen zastavena byla neúnavnými prosbami, nastavováním prsou a poukazováním na porobu jim hrozící, které mnohem úzkostlivěji se bojí pro ženy své, ... Ano myslí, že v nich něco posvátného a předvídajícícho jest, a proto jejich radou neopovrhují ani jejich výpovědí nezanedbávají." (Tacitus, 8)
 
 

Reklama