Aktuálně
Žiju :D

Obsahy rubrik
vanatrúúvod, co si pod pojmem vanatrú představuji, zařazení
trothvíra a její prvky, etika, rituály (blóty, sumbely), pojmy
vanirbohyně a bohové, domnělí Vanové, elfové, bytosti
seidmagie, šamanismus, čarování, duchové zvířat
wyrdruny (výroba, uchovávání, použití, léčení, talismany)
země, byliny, kameny, stromy, aromaterapie, afrodiziaka
ženská mystéria, Velká Matka, plodnost
laguzápisky z mé plavby životem
ceúvod, zdroje, organizační záležitosti

Ženská mystéria

16. října 2011 v 13:53 | ce |  pertho
Nedávno se kolem mne začlo shodovat několik okolností: nejprve jsem Iris půjčila Tantru a dozvěděla se, že jsem podle této knihy žena každým coulem, poté jsem byla přizvána do kruhu ženských mystérií PFi a začala jsem jen tak zběžně číst Starhawk a pořádně Bridu od Coelha v angličtině.

Obecně ze svých znalostí mohu zatím uvést jen několik poznatků, ke kterým mne vesměs zavedla Dínen, dianická wiccanka z Dávného Obyčeje. Existuje zde 5 základních ženských mystérií patronovaných pěti bohyněmi. Nedalo mi to, abych nezkusila k jednotlivým obdobím přiřadit bohyně germánského panteonu nezávisle na významu těch řeckých:

zrození - Létó / Síf
menarché (1. menstruace) - Persefoné / Freya
porod - Gaia / Nerthus
menopauza - Héra / Frigg
smrt - Hekaté / Hel

Ženská setkání se provádějí většinou při esbatech, tedy oslavách úplňků nebo i jiných fází Luny. Sedí se v kruhu tzv. Moonwatch od nejmladší po nejstarší. V těchto kruzích krom rituálů mohou probíhat meditace, zpěv, tance včetně břišního a spirálového, šití a vyšívání či výroba různých magických artefaktů jako třeba menstruačního náhrdelníku. Mystéria, se kterými jsem byla zběžně seznámena se dotýkala více keltských a řeckých bohů než germánských, takže mezi artefakty patřily třeba i druidské hadí vejce, cerridvenin lektvar či artemidin pás a nejvíce uctívanou bohyní byla Eurynomé.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.