Aktuálně
Žiju :D

Obsahy rubrik
vanatrúúvod, co si pod pojmem vanatrú představuji, zařazení
trothvíra a její prvky, etika, rituály (blóty, sumbely), pojmy
vanirbohyně a bohové, domnělí Vanové, elfové, bytosti
seidmagie, šamanismus, čarování, duchové zvířat
wyrdruny (výroba, uchovávání, použití, léčení, talismany)
země, byliny, kameny, stromy, aromaterapie, afrodiziaka
ženská mystéria, Velká Matka, plodnost
laguzápisky z mé plavby životem
ceúvod, zdroje, organizační záležitosti

Nerthus

5. října 2011 v 11:33 | ce |  vanir
Nerthus, také Hertha, Erce nebo Erde ("země"), je podle domněnek první manželkou Njörda a zároveň jeho setrou a matkou Freye a Freyi. Je svatá jako sám život, sídlí v Midgardu, tedy světě lidí. Je Matkou Zemí, bohyní plodnosti, půdy, deště, míru a úrody, její kult sahá zřejmě až do neolitu. Přímo o jejím jméně se dozvídáme ale až od římského autora Tacita, který píše:

"Všichni vespolek Nerthu, to jest Zemi matku ctí a myslí, že o záležitosti lidské se stará a národy se projíždí. Jest na jednom ostrově v moři posvátný háj a v něm vůz jí zasvěcený rouškou pokrytý, jenom knězi dovoleno jest dotýkati se ho, ten poznává, když bohyně uvnitř přítomna jest a vůz kravami tažený s velikou pokorou provází."

Na počest bohyně bývala vedena posvátná cesta a topeni muži v bažinách. Jejími barvami jsou bílá, tmavě modrá, hnědá, krvavě rudá, královské barvy a barvy země. Jejím dnem zřejmě sobota, runou pertho, zvířaty kráva, voli, dobytek, kanec, symboly loď, vůz, závěs či rouška, roh prosperity. Obětuje se jí silné černé pivo, zelenina. Lze ji uctít pobytem v přírodě, bylinkářstvím, sbíráním rostlin, výrobou pokrmů, čištěním parků a vhazováním přírodních obětin do vody. Při spojení s ní je vhodné používat masku nebo závěs přes obličej.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.