Aktuálně
Žiju :D

Obsahy rubrik
vanatrúúvod, co si pod pojmem vanatrú představuji, zařazení
trothvíra a její prvky, etika, rituály (blóty, sumbely), pojmy
vanirbohyně a bohové, domnělí Vanové, elfové, bytosti
seidmagie, šamanismus, čarování, duchové zvířat
wyrdruny (výroba, uchovávání, použití, léčení, talismany)
země, byliny, kameny, stromy, aromaterapie, afrodiziaka
ženská mystéria, Velká Matka, plodnost
laguzápisky z mé plavby životem
ceúvod, zdroje, organizační záležitosti

Mystéria krve - malba

17. října 2011 v 11:40 | ce |  pertho
Krev, jak zajisté všichni víme, hýbe světy. Za germánů to byla obvyklá obětina. U Vlasáče jsem se dočetla, že slovo blót a blood mají úzkou souvislost. Mezi mystéria krve ve směrech orientujících se na ženskou spiritualitu rozhodně patří malba menstruační krví, rozšířená více v Americe a severozápadní Evropě, kde vznikají výstavy i knihy děl. Tohle bude trochu krvavé prádlo, takže slabé duše nechť se odeberou jinam.

Už je to přes rok a půl co jsem začla pracovat s menstruační krví jako rituálním a uměleckým nástrojem. Jednoduše mi připadalo nevhodné tuto posvátnou tekutinu, která promlouvá o mojí plodnosti, posílat nacucanou v tubičce vaty do odpadků. Jeden můj přítel si tehdy zapsal bohatě kreditově odměněný předmět Sex, gender a cosi, a jednoho dne mne přepadl s rozkazem, že od příště používám kalíšek. Už jsem o něm slyšela dříve na esoterických festivalech a od takových těch do Východu pomatených známých, jak je to super věc a nijak mne nezaujal. Když mi ale chlap vysvětlil, kolik hnijící vaty se mi cuckuje v děloze, najednou bylo 600,- (dnes 300,-) za kousek umělé hmoty, která nehrozí ani alergií ani toxickým šokem a je použitelná 10 let, částkou která mi stála za prubnutí. Odpovědí na častou otázku "jak tu krev získáváš" je tedy lososovej LadyCup S.

Neděje se, že bych malovala pokaždé, krev není skladovatelná nijak dlouho, ne vždy se zrovna cítím inspirovaně a někdy jí použiju jako obětinu radši než jako tvořivou sílu. Nějakou dobu zpět jsem svoje první obrázky věnovala dobročinné aukci na Jidášově plácku. Samozřejmě jsem se účastnila předchozí výstavy a vyslechla si šuškání typu "to je ona, ta co maluje svou vlastní krví" a pochvaly směřované na mojí odvahu a ekologicko-ekonomickou techniku. Řekla bych, že dnes jsou ony obrázky už silně proschlé, prohnědlé a mají popraskanou strukturu. Po zkušenostech mohu říci, že na plátně přecejen krev drží lépe než na papírových čtvrtkách. A je fajn jí kombinovat i s jinými technikami malby nebo třeba kresbou tužkou či suchým pastelem.

Ještě bych se ráda zmínila o špíně, kterou od nevím jakého období menstruační krev představuje a dělá tak z ženy špinavé stvoření. Tato představa sahá hluboko do minulosti když se podíváme třeba na kegare - koncept pošpinění v Japonsku. Osobně jsem ale přesvědčená, že Nerthus (Velká Matka chcete-li) krev jako špinavou rozhodně nevnímá. A sdílím Dínenino rozhořčení nad reklamami, které upozorňují svět, že v době menstruace žena prostě nutně musí skákat s padákem, běhat polonahá po louce, stavět se na hlavu a produkovat modrou tekutinu. To by bylo ale na kapitolu "jak ženy v tomto světě nejsou ženami", a do takového znechucujícího tématu se mi v zájmu zachování mého vnitřního blaha pouštět nechce.

Nakonec pár panenek pro inspiraci:
Tanečnice, Vzývání Měsíce, Vzývání Slunce, Země,
Trojná Bohyně, Derviš, Podzimní víla
 


Komentáře

1 CAba CAba | 17. října 2011 v 15:54 | Reagovat

Moc se mi líbí, jak vnímáš to, že jsi žena. Taková, jakou tě stvořila Matka Země, se vším, co k ženě patří. Nemám rád když se ženy snaží "vyrovnat" mužům tím, že muže napodobují a skrývají svou ženskost (krátky vlasy, motorky, auta, kalhoty...).
No, máš moc dobrej blog a už se těšim na nabožensky obřady.

2 Coreyemmah Coreyemmah | Web | 18. října 2011 v 11:51 | Reagovat

Děkuji :)

3 Webster Webster | 11. května 2012 v 22:05 | Reagovat

Je to "úžasné", opravdu a hodně výmluvné o tobě ! Ale možná trochu jinak ? Možná také víš, že se menses přidávaly do philter a sympatického inkoustu.  A co rudá magie ? O tom jsi ve svém "populárním seriálu" nemluvila. Cituji z jednoho také populárního článku: nejsilnější ritus sexuální reintegrace je koitus s menstruující ženou. Odbývá se obvykle na místech, kde se spalují mrtvoly. Nejde jen o kulisu kremačních ohňů a mrtvol. Menstruující žena je na vrcholu své rudé energie ! Co ty na to ? jaké s tím máš zkušenosti ?

4 hosed hosed | Web | 19. června 2015 v 4:08 | Reagovat

optimální půjčka kb [:tired:]

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.