Aktuálně
Žiju :D

Obsahy rubrik
vanatrúúvod, co si pod pojmem vanatrú představuji, zařazení
trothvíra a její prvky, etika, rituály (blóty, sumbely), pojmy
vanirbohyně a bohové, domnělí Vanové, elfové, bytosti
seidmagie, šamanismus, čarování, duchové zvířat
wyrdruny (výroba, uchovávání, použití, léčení, talismany)
země, byliny, kameny, stromy, aromaterapie, afrodiziaka
ženská mystéria, Velká Matka, plodnost
laguzápisky z mé plavby životem
ceúvod, zdroje, organizační záležitosti

Ženy

30. září 2011 v 20:09 | ce |  pertho
Ve staroseverské společnosti existovala velmi silná úcta k ženám, jelikož byly nositelkami plodnosti a někdy i věšteckých schopností. Rodičkou celého germánského etnika byla Velká Matka Země, jejíž obraz vidíme již v neolitické době. Mezi původními místními božstvy převažovala božstva ženská. Ženy provázely své muže na posledních cestách a umíraly při spalování či pohřbívání jejich těl (rituál oběti vdovy). Vedle mužského kultu silného a statečného bojovníka zde tedy byl velmi podstatný ženský kult plodnosti.

Ženské bohyně a bytosti provázely člověka od narození až do zásvětní říše. Byly jimi například Norny, jež všem tkaly osud. Nerthus, Síf či Freya, které přinášely plodnost i divokou lásku. Nebo valkýry, panenské rusovlásky, které odváděly bojovníky do Valhally. Freya si některé z bojovníků odvedla do své říše. Rán byla bohyní, jež chytala utopence do sítí a pomáhala jim sestoupit do zásvětí. A samozřejmě mezi významné ženské postavy patří také Hel, bohyně podsvětí.

"Vypravuje se, že mnohá vojska porážce již nachýlená a kolísavá od žen zastavena byla neúnavnými prosbami, nastavováním prsou a poukazováním na porobu jim hrozící, které mnohem úzkostlivěji se bojí pro ženy své, ... Ano myslí, že v nich něco posvátného a předvídajícícho jest, a proto jejich radou neopovrhují ani jejich výpovědí nezanedbávají." (Tacitus, 8)
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.