Aktuálně
Žiju :D

Obsahy rubrik
vanatrúúvod, co si pod pojmem vanatrú představuji, zařazení
trothvíra a její prvky, etika, rituály (blóty, sumbely), pojmy
vanirbohyně a bohové, domnělí Vanové, elfové, bytosti
seidmagie, šamanismus, čarování, duchové zvířat
wyrdruny (výroba, uchovávání, použití, léčení, talismany)
země, byliny, kameny, stromy, aromaterapie, afrodiziaka
ženská mystéria, Velká Matka, plodnost
laguzápisky z mé plavby životem
ceúvod, zdroje, organizační záležitosti

Seid

22. září 2011 v 23:16 | ce |  seid
Severská magie se rozděluje na množství odvětví, popisuje je např. Paxson v 9. kapitole. Magií Vanů je seid nebo také seidh, seidr či seithr. Jedná se o rituální čarování a temnou magii. Asi před deseti lety jsem se někde dočetla, že seid prováděly většinou ženy, protože muži se ji provozovat styděli, a to z toho důvodu, že by při obřadech museli hrát roli ženy v sexuálním aktu. Seid se zaměřuje stejně jako Vanové na vodu, zemi a plodnost.

Paxson popisuje seid jako "magii, která pracuje s transem a schopnostmi, které připomínají šamanské techniky". Patří sem věštění, získávání a odebírání štěstí, bohatství a plodnosti, podpodra štěstí v lovu a rybolovu, a je použitelná i v boji. Dále kouzla spojená s předením, vázáním a kroucením, použití bylin, magická ochrana, střílení a vytahování elfích šípů, prokletí zlým okem nebo vyvolávání nočních můr. Věštecká seidh je označována také spae či spá (věštba, píseň), provádějí ji většinou ženy a není známo, že by se při ní používaly runy.

K tomuto výčtu Paxson připojuje ještě popis seid, kterou získal Odin: znalost busoucnosti, ovlivňování počasí, cestování ve zvířecí podobě, schopnost způsobovat nemoci a smrt, schopnost udělovat a odebírat moc a moudrost.
Uvádí také techniku Uti-seta, což je sezení na mohyle nebo posvátném místě či hoře nebo stromu za účelem kouzlení, transu, komunikace s mrtvými a žádání o rady. Toto se provádí většinou v noci, ale podobnou činnost můžeme nalézt i u šamanského medicine walku, který probíhá od východu do západu slunce (Ondruschka).

Rozdělování seid jako magie Vanů a gald jako magii Ásů zpochybňuje Freyja's Man ve svém článku, kde upozorňuje na spojitost seid s Odinem (Ynglinga Saga) a runami a naopak na nesouvislost seid a Freyiny magie v dostupných primárních zdrojích. Když Odin visel na stromě a postil se, prováděl techniku Uti-seta, aby získal runy a gald, čímž všechny tyto techniky mohou spadat pod seid.
 


Komentáře

1 adrian adrian | 9. listopadu 2011 v 22:52 | Reagovat

Podle toho co se mi zatím podařilo zjistit(za přispění badatelů z oblasti Laponska), jde velmi pravděpodobně o Sámskou magií. Jako Seid jsou dodnes označovány v Laponsku posvátná místa a kameny. Nejspíš zde jde i o řadu nepochopení již v době po přijetí křesťanství. Sámové byli(a je tomu tak víceméně i dnes) pro Nory podřadným kmenem a jako takový byli považováni za nečisté , stejně jako vše co od nich pocházelo včetně magie. Zároveň se Norové velmi obávali jejich čarodějů. V pozdější době se toto tabu nejspíše přeneslo ze Sámů na ženy Norů, neboť šlo vesměs o praktiky přírodní magie, které jsou u národů žijících v podobném biotopu velmi často zaměnitelné.

2 Coreyemmah Coreyemmah | Web | 10. listopadu 2011 v 9:34 | Reagovat

Děkuji za doplnění :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.