Aktuálně
Žiju :D

Obsahy rubrik
vanatrúúvod, co si pod pojmem vanatrú představuji, zařazení
trothvíra a její prvky, etika, rituály (blóty, sumbely), pojmy
vanirbohyně a bohové, domnělí Vanové, elfové, bytosti
seidmagie, šamanismus, čarování, duchové zvířat
wyrdruny (výroba, uchovávání, použití, léčení, talismany)
země, byliny, kameny, stromy, aromaterapie, afrodiziaka
ženská mystéria, Velká Matka, plodnost
laguzápisky z mé plavby životem
ceúvod, zdroje, organizační záležitosti

Rovnodennost 9/11

24. září 2011 v 22:13 | ce |  lagu
Jelikož jsem před necelým měsícem vystoupila z covenu, byla jsem velmi zvědavá, jak můj po dlouhé době první solitary sabat dopadne. A bylo to super. Mé oslavy začaly souběžně s oslavami semester startu, svatováclavskými trhy a plzeňským vinobraním. S jednou z odpadlic z covenu jsem vyrazila na nějaký příšerácký konzert pod širým nebem. V blízkosti tekla řeka, dav se neznatelně pohupoval a nad hlavami nám lítaly kelímky s pivem, hvězdy nikde, příroda počůraná. Domů jsme se tedy vrátily docela narychlo, ale rozhodně se nám ještě nechtělo spát. Vzájemné vyprávění historek o snech ve snech a zbloudilých duších nás trochu postrašilo, a tak jsme si přizvaly dalšího hosta na čaj, pokec při červené svíci a přenocování (protože přespání se to rozhodně nazvat nedalo).

Na druhý den oba moji společníci zmizeli a já jsem namalovala krví obrázek ku příležitosti podzimní rovnodennosti a poté se vydala na tržiště. Byla jsem velmi mile překvapena, protože v rámci vinobraní hrála Strašlivá Podívaná, prodával se skvělý burčák a potkala jsem několik známých, které ráda vídím (a dozvěděla se žhavé drby, které ráda slyším). Koupila jsem si zelený kamínek a o hodinu později jsem již dorovnávala spotřebovaný červený burčák na litr a vyrazila na přednášku o stromech do knihkupectví Štěstíčko. Ke své velké úlevě jsem se trefila na židličku vedle mé temné sestry, které jsem ve zkratce sdělila "jsem na plech" a ona na to "mam medovinu". Přednášku jsme přežily, ač jsem si na konci neodpustila sdělení, že druidi neryli runy.

U mě doma jsme zapálily bílou vanilkovou svíci, otevřely medovinu a pobavily se o svých osobních kamenech. První, který mne napadl byl malachit, ale shodly jsme se s drahou temnou, že asi nejlépe ke mě sedí korál. Pro ni jsme vybraly chalcedon a pak se vrhly na tasení run pro současné období. Padl mi Ansuz :)

Následoval sumbel s mandlovou medovinou, uctění bohů germánských a slovanských, přednes básní, úryvků z Eddy, Kytice, Rusalky a Shakespeara, zazněla i modlitba k předkům a chvála hrdinů, a pak už jsme připíjely sobě navzájem a vyprávěly si o současném běžném životě. Po půlnoci jsme zhasly svíci a ponořily se do snových říší.

Hvězdy padají, ony vstávají,
dnes mají velký den,
v noci začnou se sabatem.
Copy dlouhé, nehty též,
koště slouží jako meč.
Na sabat se volají, lidé je však pálejí.
Znají světa budoucnost,
nepředstavitelnou mají moc.
Čáry volají, lektvary slévají. ...
Nebesa sevřou se v čase,
když vylétnou s košťaty zase.
Dnes skryty mezi lidmi jsou,
nenahlížejí na ně s důvěrou.
(báseň Čarodějnice od mého bratra, 2006)


Dnes na večer jsem skočila do svých červených botek a vyrazila do velkého parku za Plzní. Do uší mi pěli Within Temptation - Mother Earth a za zády hřměl ohňostroj ukončující slavnosti. Cestou jsem potkala docela velkého kočkovitého chrliče, zíral na mne ze sloupku u plotu, pozdravila jsem ho lehkým úklonem hlavy. Poté jsem viděla ještě dva menší u vstupu do jednoho starého domu, ale schovali se přede mnou. Kus před parkem jsem vypnula hudbu, chytila v tašce dýku a jistým tichým krokem prešla křižovatku. Prošla jsem velkým dlážděným kruhem na okraji parku, který hlídají velcí psi, pozdravila jsem je a vydala se po cestě vpřed. Slyšela jsem hlasy a zahlédla postavu v dálce, sestoupila jsem tedy z cesty a podél stromů vyrazila na jednu z místních mýtin. Zastavila jsem se nedaleko u mladého hubeného stromku podpíraného dřevěnou tyčí. Dotkla jsem se jej pravou rukou a pravou tváří a požádala "dej mi svou tvář". Rozhlédla jsem se po okolí a zvedla hlavu k jasnému nebi posetému hvězdami. Sundala jsem bundičku, posadila se na ni a z tašky vytáhla součásti oltáře. Zapálila jsem na krátkou chvilku svíci a promluvila k bohyni: "Děkuji ti, Nerthus, za tvé dary. Žes mi dovolila sklidit plody mé práce. Žádám tě o patronaci na mé cestě a o plodnost." Obětovala jsem trochu své menstruační krve a ještě chvíli vnímala okolní ovzduší než jsem posbírala věci a provedla kontrolu zda jsem na místě něco neúmyslně nenechala. Poděkovala jsem stromu s dotekem pravou rukou a levou tváří a vydala se pěšky domů. Cestou zpět se ke mě přidal jeden známý, vyprávěla jsem mu o svých školních a pracovních plánech. Když jsme se rozhloučili, byla jsem už skoro u domu. Po celé délce ulice, ve které bydlím jsem viděla na zemi holubí pírka, jedno leželo i před prahem.
 


Komentáře

1 Miky Miky | E-mail | Web | 25. září 2011 v 16:51 | Reagovat

Jo, druidi a runy, na tohle spojení narážím často a také mě to vždycky trochu popíchne. S druidstvím má samozřejmě daleko jasnější souvislost ogam. Na druhou stranu jsou ale z archeologie známé nálezy nápisů v keltském jazyce, napsané písmem, které je germánskému futharku hodně podobné. Poslední druidové se také teoreticky mohli s runami seznámit po vpádu Sasů do Británie. Každopádně runy patří na prvním místě ke Germánům a ti kdo mluví o keltských a druidských runách, mají obyčejně v hlavách zmatek.

Ještě mě zaujalo to tvoje vítání a loučení se stromem. Když jsem totiž končil ten svůj rituál Mabonu, zcela instiktivně jsem se s jabloní rozloučil tak, že jsem se jí dotkl oběma rukama a položil na ni čelo. :-)

2 Coreyemma Coreyemma | Web | 25. září 2011 v 20:03 | Reagovat

[1]: Druidi a ogham rozhodně, seznámení s germánskými znaky je možné, četla jsem třeba o používání triskelu u obou kultur.

S tím stromem je to můj zvyk, lépe se napojím a odpojím od prostředí a cítím se bezpečněji. Myslím ale, že na části těla, kterou se dotknu to nijak moc nezáleží. Dotýkala jsem se i čelem a pomohlo mi to uklidnit se, když jsem byla na daném místě "cizí".

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.