Aktuálně
Žiju :D

Obsahy rubrik
vanatrúúvod, co si pod pojmem vanatrú představuji, zařazení
trothvíra a její prvky, etika, rituály (blóty, sumbely), pojmy
vanirbohyně a bohové, domnělí Vanové, elfové, bytosti
seidmagie, šamanismus, čarování, duchové zvířat
wyrdruny (výroba, uchovávání, použití, léčení, talismany)
země, byliny, kameny, stromy, aromaterapie, afrodiziaka
ženská mystéria, Velká Matka, plodnost
laguzápisky z mé plavby životem
ceúvod, zdroje, organizační záležitosti

Kult kance

30. září 2011 v 20:01 | ce |  seid
Kanec se v severské mytologii objevuje především vě spojení s Freyem a Freyou, ale nalezneme ho i ve Valhalle. Existují teorie o kanci jako totemovém zvířeti Vanů. Kult kance se mezi Germány objevoval stejně jako u starých Keltů a jeho projevy jsou doložitelné z dochovaných nádobek se zoomorfními motivy, plastik zvířat a drobného šperku. Právě na špercích, především na destičkovitých sponách, kanec jako kultovní symbol převažuje. Nádobky s kanci jsou považovány za obřadní předměty a nacházejí se jen vzácně. (Podborský)

Nejznámějším kancem ja Gullinbursti, tj. Zlatoštětináč či Zlatohřív. Jedná se o zlatého kance, kterého Frey získal od trpaslíků, jenž měli být jeho výrobci (jak uvádí 2. Lekce severské mytologie s Amon Amarth).
Frey, a někdy i Freya, na něm jezdí. Tento kanec běhal rychleji než kterýkoliv kůň a i za nejtemnější noci prosvětlovaly oblohu záblesky jeho štětin. (Podborský)
Freya má svého vlastního kance Hildisvíni, což znamená Bitevní kanec.
Navíc jedním z jejích přídomků bylo jméno Syr, které znamenalo prasnice. (Paxson)

Dalším významným kancem je Saehrímnir, který zásobuje kuchyni ve Valhalle svým masem, každý den je při hostině sněden a každé ráno je díky Odinovu kouzlu znovu celý. Jeho jméno by mělo znamenat "mořské zvíře černé jako saze".

Kanec je vnímán ale i z negativního hlediska, a to jako zvíře, které podrývá kořeny Yggdrasilu. (archeologieuk - zde se dočtete o významu kance i v dalších kulturách)

Nejvíce byl kanec ctěn mezi Aestity, kteří uctívali Matku bohů a jako odznak této víry nosili u sebe figurky kanců. Amulet kance je ochraňoval i mezi nepřáteli lépe než zbraně nebo jiné ochranné prvky. (Tacitus)
 


Komentáře

1 Miky Miky | E-mail | Web | 1. října 2011 v 15:27 | Reagovat

Mnoho zvířat, která byla u nás kdysi uctvívána, z naší přírody vymizelo. Vlk, medvěd, los, zubr... ti se k nám dnes zatoulají jen málokdy. Divokých prasat máme ale stále dost, podle některých lidí dokonce až moc. Ten, kdo chodí pravidelně do přírody, velmi brzy narazí, když né přímo na ně, tak alespoň na jejich stopy, trus, apod. Poštěstilo se mi se s divočáky setkat už několikrát a vždycky to byl silný zážitek. Jednou jsem před nimi dokonce prchal na strom. :D Je dobré si připomenout, jak velký význam kdysi naši předkové divočákům přikládali. Bydlím v Táboře. Na stejném místě ,kde se v 15.století opevnili husité, žili kdysi Keltové. Jedna ze známých keltských kančích sošek pochází přímo od nás.

2 Coreyemma Coreyemma | Web | 1. října 2011 v 16:36 | Reagovat

:D tos mi připomněl jak jsme jedné noci, byl to Lughnasadh, utíkaly před kancem z kopce za Číčenicemi u Českých Budějovic, kde měla kdysi kamenné odpočívadlo tamní kněžna. Takhle rychle odvolané živly jsem zatím nikdy nezažila.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.