Aktuálně
Žiju :D

Obsahy rubrik
vanatrúúvod, co si pod pojmem vanatrú představuji, zařazení
trothvíra a její prvky, etika, rituály (blóty, sumbely), pojmy
vanirbohyně a bohové, domnělí Vanové, elfové, bytosti
seidmagie, šamanismus, čarování, duchové zvířat
wyrdruny (výroba, uchovávání, použití, léčení, talismany)
země, byliny, kameny, stromy, aromaterapie, afrodiziaka
ženská mystéria, Velká Matka, plodnost
laguzápisky z mé plavby životem
ceúvod, zdroje, organizační záležitosti

Ham-skiptast

22. září 2011 v 23:28 | ce |  seid
Ham-skiptast je schopnost proměny v ducha zvířete, pomocí jehož může praktikující cestovat (pravděpodobně astrálně). Toto cestování bylo spojeno s balením se do pláště nebo kožešiny a odebrání se na osamělé místo za účelem řešení určitého problému (Paxson).

O změně podoby ale jiné zdroje uvádí informace, které naznačují změnu fyzickou. Nejznámějším případem takových proměn jsou vlkodlak, kanec, divoká svině se dvěma selátky, psi, orli, mrož a dokonce jasanová větévka. Zranění utržená ve změněné podobě často čaroději zůstala i po návratu do podoby lidské. Jak říká Tajemství, úplněk může v některých lidech trpících schizofrenií vyvolat právě pocity, že se proměnili v určité zvíře a mají jeho fyzickou sílu, schopnosti a potřebu lovu.

Skandinávské lidové pověsti potvrzují, že se ve starých dobách věřilo, že každý človek má svého zvířecího dvojníka, kterého zahlédnou pouze jasnozřiví lidé. Zvířecí prvky se objevují ve jménech a rodových znacích (Paxson). Toto by mohlo odkazovat na spojitost s totemovými zvířaty.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.