Aktuálně
Žiju :D

Obsahy rubrik
vanatrúúvod, co si pod pojmem vanatrú představuji, zařazení
trothvíra a její prvky, etika, rituály (blóty, sumbely), pojmy
vanirbohyně a bohové, domnělí Vanové, elfové, bytosti
seidmagie, šamanismus, čarování, duchové zvířat
wyrdruny (výroba, uchovávání, použití, léčení, talismany)
země, byliny, kameny, stromy, aromaterapie, afrodiziaka
ženská mystéria, Velká Matka, plodnost
laguzápisky z mé plavby životem
ceúvod, zdroje, organizační záležitosti

Goosemoot 9/11

27. září 2011 v 21:51 | ce |  lagu
Mabonový moot PFi jsem navštívila asi jako třetí pubmoot ve svém životě. Vlastně si už vůbec nepamatuji, kdy jsem byla na posledním. A asi bych ani nepsala žádnou poznámku, kdybych se tam nedozvěděla několik zajímavostí, které si chci zapsat pro další prozkoumání nebo i jako podnět k diskuzi pod článkem. Akce se konala v pražské Potrefené Huse s překrásným číšníkem a přemrštěnými cenami. Již u vchodu mě uvítala bodyguardka(!) a nasměrovala mě do podzemí. Na kovových schodech jsem si říkala "proč dycky do nory"... a s hlubokým nádechem vešla do spodních prostor. Příjemně mě překvapilo, že ti, kteří mě poznali, vypadali, že mě rádi vidí. Najedla jsem se, dala čas některým ostražitějším na vstřebání mé přítomnosti a zapředla se do rozhovorů. Na vanatru většina mužů reagovala větou "no já jsem měl vždycky radši vany než ásy", ale první bod, který je nutno zaznamenat je Melina koncepce ásové-bojovníci, vanové-plodnost, rokkr-primordialita. Potom jsem se spřátelila s klukem, který si řikal nějak jako Lipánek a měl spoustu podnětů a sebedefinujících vymezení, ale bohůmžel jsem je nestíhala všechny pochytit, jelikož mne od něj vysvobodil Cody s otcovskou otazkou "tak co, s kym chodíš". Vyvrátila jsem pár klepů, posteskla si nad pár detaily a jako mnohé tazatele před ním i jeho utvrdila v tom, že coven se rozešel různými cestami nikoli hrůznými vztahy. Každopádně Lipánek byl velmi zajímavý druid s totemovým stromem - druhý bod, není jediný z okolí, kdo začíná totemizovat stromy místo zvířat. Pak mě Airis seznámil se Zuzkou a tak trochu nadhodil organizaci ženských mystérií v rámci PFi, což bylo téma, kterým jsem se zaobírala až do odchodu na vlak, tedy bod třetí. Husa jako patronka sebepoznání a vytrvalosti byla pro večer 26.9. určitě dobrým totemem, takže přidávám její stopičku:
 


Komentáře

1 Liliana Liliana | Web | 28. září 2011 v 0:07 | Reagovat

Jenom hrůzné vztahy, žádné pikantnější mýty? :-)
Koncepce severských bohů je zajímavá, mě to někdy vyjde tak, že oslovím z každé kategorie jednoho.
Totemový strom si umím představit dobře, ale má podle mě jinou "kvalitu" než totemové zvíře - to je přeci jen aktivnější a propojené s pudy.

2 Coreyemma Coreyemma | Web | 28. září 2011 v 8:07 | Reagovat

Mě hlavně na totemovém stromě strochu nesedí ta stagnace na jednom místě. Zrovna Lipánkovi - ač "stromu" - evidentně hodně foukalo do větví (myšleno v dobrém, trochu Iriskovsky) Jo a ještě tam chlapi pořád řvali "Perun" a Airis u toho bujně mával pravačkou :D

3 Miky Miky | E-mail | Web | 28. září 2011 v 12:31 | Reagovat

[1]: Upřednostňuje-li někdo Vany, samozřejmě to ještě nemusí neznamenat, že ostatní božské rody ignoruje. To by nedávalo moc smysl. V germánské mytologii jsou bohové všech rodů provázáni řadou vztahů a někdy se jen těžko určuje, do které kategorie ten, který bůh nebo bohyně vlastně patří. Oslovit při rituálu bohy všech rodů je naprosto v pořádku.

4 Abaris Abaris | 8. dubna 2012 v 18:59 | Reagovat

Proti předchozím optimistickým, kladným komentářům bych si dovolil spíše skeptické otázky: 1)je skutečně třeba nazývat hospodské pokecání rádoby vznešeně pub moot ? 2) má veřejný deník plavby životem nějaký smysl, není to trochu exhibicionistické 3) to sice bylo "v jiné kolonce", ale k tomu sváru vědy a víry a tedy k "té minci": přestože jsem do značné ? míry feminista, řekl bych, že tak to dopadá když čarodějky studují VŠ resp. vysokoškolačky jsou čarodějky, sice dnes patrně nehrozí, že by takové ženy z návodu a podle výkladu universitních mistrů upálili,ale nějak si stále nedovedu představit, ačkoliv jsem také učil na VŠ, jak probírám se svými studentkami téma disertační práce např. právě o čarodějnictví a to rozhodně nejsem členem spolku Sísifos. Z psychiatrických kolokvií, kterých jsem se zúčastnil, je mi známo, že z těch svárů se občas někdo zblázní, jeden náš pacient viděl duchy v TV, nezapnuté, ustavičně. Omlouvám se za své pochybnosti, ale můžeme bez nich být, abychom věděli ?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.